FM-stafett i Ingå och Orienteringshistoriens jublileumsår 2026 i Västnyland

(Suomeksi)

Visste du att FM-stafetten sö 13.9.2026 inte bara är höjdpunkten på den inhemska Viestiliiga, utan också på firandet av flera betydelsefulla år av orienteringshistoria i Västnyland?

I år har det gått exakt 70 år sedan OK Järven grundades. Det var den första specialföreningen inom orientering i den här trakten. Järven var den ena av den nuvarnade föreningen OK Raseborgs direkta föregångare. Den andra var OK Orren, vars gamla kart- och tävlingsområde används i årets FM-stafett. Vi värnar idag om våra bägge föregångares traditioner.

Om dryga två veckor blir det därtill exakt 60 år sedan vår idrottsgrens första världsmästerskap genom tiderna avgjordes i Fiskars. Det var inte direkt vår förening eller dess föregångare som ansvarade för den tävlingens arrangemang, utan Orienteringsförbundet bar huvudansvaret. De moderna orienteringskartorna över den gångens individuella tävlingsterräng är dock idag OK Raseborgs, Fiskarin Urheilijat -47:s och Hiidenkiertäjäts gemensamma egendom sedan FM-långdistansen 2019.

För ett halvt sekel sedan, alltså för 50 år sedan, i början av juni 1976, var det dags för Ekenäs-Jukola i Spjutsböle, det tillsvidare största enskilda tävlingsarrangemanget i hela vår Järven-Orren-Raseborg-föreningshistoria. Vi firade detta genom tiderna sydligaste Jukola i samband med vår vårtävling i samma Jukola-terräng i april detta år.

Och det är inte allt: för 40 år sedan, år 1986, arrangerade OK Järven dessutom normaldistans-FM för grupp 1 i Österby i Ekenäs. Ett årtionde senare, år 1996, arrangerade vår förening som då redan bytt namn till OK Raseborg det tre dagar långa FSOM vid Raseborgs slott i Snappertuna, och år 2006 arrangerade vi stor EM-granskning med vårtävling i Degerby i Ingå på den gamla Orrens del av vårt verksamhetsområde.

Värdföreningen för FM-stafetten 2026, det här gänget med rosa skjortor och Finlands sydligaste orienteringsförening, vars namn kommer från den medeltida borgen, är beroende på hur man räknar i år 70 år enligt Järven, lite under 50 enligt Orren eller lite över 30 enligt sitt nuvarande namn. För oss är en av de bästa sakerna i denna idrottsgren att få ordna tävlingar i våra fina terränger för hela Finlands orienteringsfolk, och därför tycker vi det är lämpligast att fira våra gamla tävlingars jubileumsår genom att igen hålla FM här hos oss!

Yhteistyössä kanssamme /
I samarbete med oss

Kategoriat:
Okategoriserade