Junioreiden kilpailutoiminta 2018

Lisenssi 2018

Osallistuaksesi kilpailuihin tarvitset SSL:n lisenssin, jonka OK Raseborg maksaa kaikille halukkaille alle 18-vuotiaille junioreilleen.

Taloudenhoitaja Pia Bäck, pia.back@hotmail.com, hoitaa lisenssin maksamisen. Sitä varten hän tarvitsee alaikäisestä juniorista, jolla ei ole aiemmin ollut lisenssiä:

1. Huoltajan nimen

2. Kotiosoitteen

3. Huoltajan puhelinnumeron

4. Juniorin nimen

5. Juniorin syntymäajan

6. Emit-kortin numeron

7. Viestin otsikoksi Juniorilisenssi ja juniorin nimi

 

Mikäli juniorilla on jo aiemmin ollut lisenssi ja IRMA-tili, tarvitaan em. henkilö- ja Emit-korttitietojen sijasta juniorin lisenssinumero ja huoltajan vahvistus, että IRMA-tilille jo tallennetut omat tiedot (kuten Emit-numero) ovat ajan tasalla. Lisäksi juniori tarvitsee ns. Suomisport-tilin (joko huoltajansa tai seuran luomana ja ylläpitämänä; voidaan käyttää myös muissa urheilulajeissa), ja sieltä saatava ns. sportti-id-numero tulee tallentaa ennen vuoden 2018 lisenssin hankkimista IRMA:n omiin käyttäjätietoihin. Lisätietoja ja ohjeita: http://www.suunnistusliitto.fi/liitto/lisenssi/osta-lisenssi/

Jos juniorilla siis on jo IRMA-tili ja OK Raseborg edustusseuranaan, ja juniorin huoltaja on jo itse päivittänyt IRMA:an juniorin sportti-id:n, lisenssin lunastamiseksi riittää, kun Pia Bäckille lähetettävässä viestissä kerrotaan lisenssitarpeesta ja IRMA:n sekä sportti-id:n ajantasaisuudesta.

 

Kultainen kompassi 2018

Kultainen kompassi on kansallinen cup-kilpailu 13-14-vuotiaille, jossa finaali käydään urheilupiirien edustusjoukkueiden välillä. OK Raseborgin juniorit kilpailevat näin ollen paikoista NÅID:n joukkueissa, ja NÅID:n valintakilpailut vuoden 2018 Kultaiseen kompassiin ovat:
- Prisma-rastit (Hiidenkiertäjät) torstaina 10.5.
- Raaseporin kevätkilpailu vårtävling (OK Raseborg) sunnuntaina 20.5.
- NÅIDM henkilökohtainen (IF Sibbo-Vargarna) sunnuntaina 3.6. (korotetut pisteet)
- FSOM pitkä matka (OK77) lauantaina 11.8. (korotetut pisteet)
- Husqvarna-kisa (IF Sibbo-Vargarna) sunnuntaina 19.8.

Kultaisen kompassin finaalin järjestää Lynx Kirkkonummen Veikkolassa 9.9.

 

Valikoima kauden tärkeimpiä kilpailuja junioreille, luetteloa täydennetään vielä

7.4. Str8-Kevätkeskari, Raisio, Turun Suunnistajat

13.4. Salming-sprintti, Lauttasaari, Helsinki, Helsingin Suunnistajat

14.4. Silja-rastit, Paimio, Paimion Rasti

15.4. Ankkurirastit, Halikko, Salo, Angelniemen Ankkuri

21.–22.4. FinnSpring, henkilökohtainen ja viesti, Serena, Espoo, Espoon Akilles & Leppävaaran Sisu

28.4. 10Mila, Ungdomskavlen, Nynäshamn, Ruotsi

5.–6.5. Uudenmaan Rastipäivät, Vihti, Rajamäen Rykmentti

6.5. Puhtikaura-rastit, Asikkalan Raikas

10.5. Prisma-rastit, Pusula, Lohja, Hiidenkiertäjät

20.5. OK Raseborgin kevätkilpailu, Bromarv

3.6. Ekorrstigsfinalen & NÅIDM, henkilökohtainen ja viesti, Sipoo, IF Sibbo-Vargarna (bussikuljetus)

4.–7.6. Leimaus-leiri, Kisakallio, Lohja, Hiidenkiertäjät & Espoon Suunta

9.–10.6. Helsinki O-Games, Nuuksio, Espoo, Helsingin Suunnistajat

30.6. Karjaa-rastit, Snappertuna, Karjaan Ura

28.–29.7. Lahti-Suunnistus, Orimattila, Rastivarsat

4.–5.8. eGames 2018, Espoon Suunta

4.–5.8. Varsinais-Suomen Rastipäivät, Lieto, Liedon Parma

7.–10.8. FSO:n suurleiri 10–18-vuotiaille junioreille, Kauniainen, OK77

10.8. FSOM, sprintti, Kauniainen, OK77

11.–12.8. FSOM, henkilökohtainen ja viesti, Nuuksio, Espoo, OK77

18.8. Nuorten Jukola, Saarijärvi, Saarijärven Pullistus

19.8. Husqvarna-kilpailu, Sipoo, IF Sibbo-Vargarna

31.8.–1.9. Koululiikuntaliiton suunnistuskilpailu, henkilökohtainen ja viesti, Sipoo

9.9. Kultainen kompassi, Veikkola, Kirkkonummi, Lynx

21.9. Kissojen yö, Kirkkonummi, Lynx

29.9. Nuorisoviesti, Turku, Turun Suunnistajat

30.9. Oravatonni, Mynämäki, MS-52

13.10. Halikko-Viesti & Lasten Halikko Juoksu, Salo, Angelniemen Ankkuri

 

Rastiviikot

1.–6.7. Kainuun rastiviikko, Kajaani, Kajaanin Suunnistajat

15.–20.7. Fin5, Lapua & Seinäjoki, Lapuan Virkiä & Rasti-Jussit

21.–27.7. O-Ringen, Höga Kusten, Ruotsi

 

Kilpailuja eri puolilla maata löydät IRMA:sta.